Ankara'da sağlıklı sokaklar için ilk adım atıldı

Çankaya Belediyesi, pilot bölge seçilen Bahçelievler'de bölge halkının görüşleri ile şekillenen "Sağlıklı Sokaklar Projesi"ni tanıttı.
Can Güvenir
|
11 Temmuz 2021, Pazar - 11:37
Ankara'da sağlıklı sokaklar için ilk adım atıldı

Çankaya Belediyesi, tüm dünyada örnek oluşturacak bir ‘katılımcı belediyecilik’ projesine daha imza attı. Birleşik Krallık, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) ve ARUP iş birliği ile hazırladığı "Sağlıklı Sokaklar Projesi" görücüye çıktı. Bu kapsamda pilot bölge seçilen Bahçelievler'de bölge halkının görüşleri ile şekillenen "Sağlıklı Sokaklar Projesi" tanıtıldı.

Metin Oktay Parkı'nda gün boyu süren tanıtım etkinliğine, Bahçelievler sakinlerinin yanı sıra, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri de katıldı.

"Her bir unsuru, halkımıza, uzmanlara sorarak yeniden ele aldık"

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, her proje ve çalışmada olduğu gibi Çankaya'nın temel ilkelerinden biri olan katılımcı belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerini ve uluslararası bir çalışmaya daha imza atmaya hazırlandıklarını kaydetti. Halkın yaşadığı sokakta görmek istediği her unsuru çalışmaya dahil ederek, halka ve sivil toplum örgütlerine sorarak projeyi şekillendirdiklerini belirten Taşdelen, "Pilot bölge olarak seçtiğimiz Bahçelievler’deki sokaklarımızın, aydınlatmalarından, kaldırımlarına, parklarından yeşil dokusuna, ağaçlarına kadar her bir unsuru, halkımıza, uzmanlara sorarak yeniden ele aldık. Projeyle, kentte nefes alınacak, temiz, güvenli, sağlıklı alanlar yaratmayı, vatandaşlara hareket özgürlüğü sağlamayı, kentte yürümeyi keyifli hale getirecek yeşil alanlar yaratmayı, her yaşın ve her kesimin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Sağlıklı Sokaklar Projesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün “Sağlık 2020” temel politikasını oluşturan “Herkes için sağlık, sağlık ve sosyal hizmet politikalarında eşitlik ve yaşam boyu sağlık” ilkesine dayanıyor. Projenin temel hedefi topluluk duygusunun güçlendirilerek; temiz, güvenli, yürünebilir sokaklar ve içinde yaşadığı herkesi düşünen sağlıklı bir kent tasarımının oluşması. Proje, toplu taşımaya erişilebilirliğini kolaylaştırma, kullanılırlığını artırma ve bisiklete binmeyi teşvik ile motorlu taşıt trafiğini en aza indirerek, hava kirliliği ve gürültüyü azaltma hedeflerini de içeriyor.

https://www.ankaramasasi.com/haber/883826/ankarada-saglikli-sokaklar-icin-ilk-adim-atildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.