Dışişleri Bakanlığından Adalet Divanı'na kınama

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın işyerlerinde başörtüsünün engellenebileceği yönünde verdiği kararı kınadı.
Murat Saltan
|
18 Temmuz 2021, Pazar - 10:19
Dışişleri Bakanlığından Adalet Divanı'na kınama

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın, Almanya’daki iki ayrı işletmenin çalışanlarına uyguladığı başörtüsü kısıtlaması hakkındaki son kararı din özgürlüğünü alenen ihlal etmektedir. Karar, İslam karşıtlığının ve Müslümanlara yönelik tahammülsüzlüğün Avrupa’da kurumsal ve hukuki bir kimliğe kavuşturulma çabalarının yeni bir örneğini oluşturmaktadır” ifadeleri yer aldı.

 Açıklama şöyle devam etti:

“Müslümanların hoşgörüsüzlük, nefret söylemi ve hatta şiddete maruz kaldıkları, yaygın şekilde damgalandıkları ve sosyo-ekonomik alanlarda dışlandıkları, özellikle Müslüman kadınların bu durumdan daha da olumsuz etkilendikleri bir vakıadır. İnkarı mümkün olmayan ve geçmişteki acı tecrübelerden ders alınmadığını gösteren bu tehlikeli eğilim Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonunun (ECRI) ve BM Din ve İnanç Özgürlüğü Raportörü’nün raporlarında da vurgulanmaktadır.Hal böyleyken, Avrupa’yı rehin alan İslam düşmanlığının, ırkçılığın ve nefret zehrinin giderek yükseldiği bir dönemde, ABAD kararı, din özgürlüğünü yok saydığı gibi, ayrımcılığa da zemin ve hukuki kılıf kazandıracak bir nitelik taşımaktadır. Hukuken ve vicdanen yanlış, körükleyeceği İslam düşmanlığı bakımından tehlikeli söz konusu kararı kınıyoruz.”

Ne olmuştu?

Avrupa Birliği Adalet Divanı, kadınlardan biri bir çocuk yuvasında, diğeri de bir eczanede çalışıyordu. İki kadın da başörtüsü takmaya başlamalarının ardından işten çıkartıldı. Mahkeme, hakikaten müşterilere karşı nötr bir imaj sunulmasına ve "sosyal anlaşmazlıkların" önlenmesine katkıda bulunuyorsa, işverenlerin di ni inanca dair görünür işaretleri yasaklamasının meşru olduğuna karar verdi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/896327/disisleri-bakanligindan-adalet-divanina-kinama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.