ABB’nin tarımsal sulama borusu desteği devam ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’teki sulama göletleri ve barajlarda su doluluk oranlarının düşmesi sebebiyle tarlalarına su veremeyen çiftçiler için 63 mahalleye 99 kilometrelik sulama borusu dağıtımı yaptı. Dağıtılan borularla 36 bin 500 dönümlük tarımsal alan sulandı.
Mevlüt Peker
|
04 Ağustos 2022, Perşembe - 12:19
ABB’nin tarımsal sulama borusu desteği devam ediyor

Muhtarlar aracılığıyla kırsal mahallelerdeki üreticilere ve kooperatiflere tarımsal sulama borusu desteği sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, tarımsal sulama yapabilmeleri için çiftçilere 63-315 mm çap aralığında 99 kilometrelik sulama borusu dağıtımı yaptı. 63 mahallede yapılan sulama borusu dağıtımı sonrası 36 bin 500 dönümlük tarımsal alanın su ihtiyacı karşılandı.

“Kuraklık etkilerini azaltmak istiyoruz”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca yapılan proje çerçevesinde 2021 senesinde 23 mahallede toplam 35 kilometrelik sulama borusu hibesi ile 12 bin dekarlık arazi, 2022 senesinde 63 mahallede toplam 99 kilometrelik sulama borusu hibesi ile 36 bin 500 dönümlük arazi olmak üzere 2 sene içinde 50 bin dekarlık arazi sulu tarıma kavuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, şu bilgileri aktardı:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi tarımsal faaliyetleri desteklemek için her türlü çalışmaları yapıyor, tarımsal sulama ile alakalı olarak üreticilerimizin borularını gönderiyoruz. Bir köyün sahip olduğu bir su kaynağının tarlalara ulaştırılması için ortak kullanımda kullanacağımız boruları hesaplayıp üreticilere ücretsiz olarak veriyoruz. Amacımız Ankara'daki sulu tarım alanlarının artırılmasını sağlamak. Tarımsal faaliyetlerde geliri artıran en önemli unsur sudur. Suyu ne kadar hızlı bir şekilde tarlalara verebilirsek o kadar avantaj sağlarız. Ülkemiz şu dönemde bir kurak periyottan geçiyor. Kuraklığın getirmiş olduğu tarımsal faaliyetlerdeki verim düşüklüklerini azaltmak adına Ankara Büyükşehir Belediyesi kendi sorumluluk sahasındaki üreticilerin sulu tarıma geçişlerini sağlamak için bu destekleri vermeye başladı ve devam da edecek.”

Çiftçiler memnun

Enerji maliyetlerinin artması ve kırsal bölgelerde yaşanan susuzluk sebebiyle zor zamanlar yaşadıklarını belirten yerli üreticiler, sulama borusu destekleri vesilesiyle üretim faaliyetlerini sürdürebildiklerini ifade ettiler.

- Mehmet Alpay (Haymana Sındıran Mahalle Muhtarı): “Mansur Bey köylülerin ve çiftçilerin her zaman yanında oldu. Sulamadan boruya, tohumdan mazot desteğine kadar birçok konuda destek verdi. Kendisinden Allah razı olsun.”

- İrfet Bozkurt (Haymana Yergömü Mahalle Muhtarı): “Çiftçilerimize mazottan tohuma, gübreden sulu gübreye kadar birçok konuda destek veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum.”

- Nasır Çeker (Üretici): “Haymana’da sulu tarım yapıyoruz. Suyu bir yerden bir yere taşımak bizler için çok büyük bir sıkıntı yaratıyordu. Ankara Büyükşehir Belediyesinin verdiği borular bizleri çok büyük sıkıntılardan kurtardı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

- İbrahim Koç (Üretici): “Borularımız olmadığı için sulu arazilerimizde sulama yapamıyorduk.  Başkanımız bize tohum desteği, mazot desteği ve gübre desteği de verdi her şeyimiz dört dörtlük çiftçilik yapabiliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız bizlere her konuda destek verdi. Kendisine teşekkür ediyoruz.”

Arazilerine sulama hattı döşemek isteyen çiftçiler, ücretsiz olarak temin edebilecekleri su boruları için Başkent 153, Muhtar Ankara uygulaması ya da dilekçeyle başvuruda bulunabiliyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1693164/abbnin-tarimsal-sulama-borusu-destegi-devam-ediyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.