ABB, Kesikköprü Barajı'nın korunması için düğmeye bastı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Kesikköprü Barajı'nın korunması için çalışmalarına başladı.
Ecem Çetin
|
25 Kasım 2022, Cuma - 16:41
ABB, Kesikköprü Barajı'nın korunması için düğmeye bastı

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi  (ASKİ) Genel Müdürlüğü hayata geçirdiği  "Havza Koruma Planı ve Özel Hüküm Belirleme Projesi" kapsamında çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 

ASKİ Genel Müdürlüğü proje kapsamında Başkentin içme ve kullanma suyu olarak Belirlkullanılan barajlarından "Kesikköprü Barajı Havza Koruma Planı ve Özel Hükümeme Projesi Çalışmaları" için harekete geçti. 

Çalışmalar, Kırşehir Kaman Kültür Merkezi Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda başladı. 

Projenin açılış konuşmasını ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Şengül yaparken, toplantıya ASKİ Çevre ve Su Havzalarını Koruma Daire Başkanı Ümit Güven Ulusoy,  paydaş kurumların temsilcileri, akademisyenler, uzmanlar ile yöre halkı katıldı. Toplantıda projenin amacı, kapsamı ve yürütülen çalışmalara ilişkin bilgilendirme sunumları yapıldı. 

Ne amaçlanıyor?

Toplantıda, Kesikköprü Baraj Havzası’nın özelliklerinin bilimsel çalışmalar ile değerlendirilerek, koruma alanlarının belirlenmesi ve havzanın sosyal, ekonomik, fiziki, jeolojik ve kimyasal özelliklerinin bilimsel verilere dayalı olarak tespit edilmesinin yanı sıra havzada yer alan yeraltı ve yerüstü su kalitesinin belirlenmesi de amaçlanıyor.

Tedbirler belirlenecek 

Tüm sürecin, yöre halkı ve tüm paydaşların katılımı ile yönetilmesinin de sağlanmasının planlandığı projeyle, havzada su kalitesinin korunması, iyileştirilmesi ve kirliliğin azaltılması için havzadaki mevcut baskı ve etkilerin tespit edilerek, kısa, orta ve uzun vadeli alınacak tedbirler de belirlenecek.

Gelecekteki muhtemel olumsuzlukların önlenmesi hedefleniyor

Oluşturulan 19 kişilik uzman ekip tarafından yürütülecek projenin ana hedefi ise; havza bazında yapılacak tespit ve değerlendirmeler neticesinde ortaya çıkacak koruma planı ve özel hükümler ile içme suyu kaynağının miktar ve kalite açısından iyileştirilmesi ve gelecekteki muhtemel olumsuzlukların önlenmesi hedefleniyor.

Proje ile daha önce Çamlıdere Barajı ve Gerede Işıklı Regülatörü Havzaları ile Kurtboğazı-Eğrekkaya-Akyar Baraj Havzaları için koruma planı ve özel hüküm belirleme projeleri tamamlanarak özel hükümler yürürlüğe girmişti

Çubuk-2 ve Kavşakkaya Barajları için de proje kapsamındaki çalışmalar tamamlanarak, taslak özel hükümler hazırlanmış ve süreçte son aşamaya gelinmişti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1960011/abb-kesikkopru-barajinin-korunmasi-icin-dugmeye-basti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.