Merkel: ABD'de demokrasinin üstün gelmesi içimi rahatlattı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Kongresi'nin Joe Biden'in başkanlığını tescil etmesi ardından yaptığı açıklamada "ABD'de demokrasinin üstün gelmesi içimi rahatlattı" dedi.
Can Güvenir
|
07 Ocak 2021, Perşembe - 12:40
Merkel: ABD'de demokrasinin üstün gelmesi içimi rahatlattı

Alman hükümetinin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisinin (CSU) video konferans yoluyla düzenlediği toplantıya katılmadan önce ABD'de çıkan olaylara ilişkin açıklama yapan Merkel, ABD Kongresine saldırı yapılarak içeri girilmesine ilişkin görüntüleri herkesin izlediğini ifade ederek, "Bu görüntüler beni kızdırdı ve üzdü." dedi.

"Trump'ın mağlubiyeti kabul etmemesinden üzüntü duyuyorum"

Angela Merkel, ABD'nin demokratik geleneğine hayranlık duyan çoğunluğu bu ülkenin dostu milyonlarca insanın da bunu hissettiğinden emin olduğunu belirtti. Demokrasinin temel kuralının seçimlerden sonra kazananların ve kaybedenlerin mevcudiyeti olduğunu dile getiren Merkel, "Demokrasinin galip kalması için her ikisi de üzerlerine düşen rolü dürüstlük ve sorumlulukla oynamak zorundadır." şeklinde konuştu.

Merkel, ABD Başkanı Donald Trump'ın mağlubiyetini kasımdan beri kabul etmemesinden üzüntü duyduğunu belirterek, Trump'ın dün de bunu kabul etmediğine dikkati çekti. Seçim sonuçlarına ilişkin şüphelerin körüklendiğini, bunun da dünkü atmosferi mümkün kıldığını anlatan Merkel, ABD'de Başkan seçilen Joe Biden ve ülkenin iki büyük partisinden yapılan açıklamaların, demokrasinin saldırganlardan daha güçlü olduğunu gösterdiğini dile getirirken yaşanan olaylarda insanların hayatını kaybetmesini trajik olarak niteledi.

"ABD demokraside yeni bir sayfa açacak"

ABD Kongresinin çalışmalarını sürdürmesinin de umut verici bir sinyal olduğunu vurgulayan Merkel, bu arada Biden'ın seçilmesinin tescillendiğine işaret etti ve "ABD, olması gerektiği gibi iki haftadan kısa bir süre içinde kendi demokrasisinde yeni bir sayfa açacak." değerlendirmesinde bulundu.

https://www.ankaramasasi.com/haber/501566/merkel-abdde-demokrasinin-ustun-gelmesi-icimi-rahatlatti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.