CHP'li Kaya'dan Bakan Selçuk hakkında suç duyurusu

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 2021 LGS iddiaları üzerinden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Kırıkkale Hamza Aygün ve sınav güvenliğini sağlamayan, sınavda usulsüzlük yapan, sınava girme hakkını engelleyen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.
Selen Gündoğan
|
09 Haziran 2021, Çarşamba - 17:19
CHP'li Kaya'dan Bakan Selçuk hakkında suç duyurusu

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, LGS güvenliğini sağlayamama, sınav sorularının çalınması, sınava girme hakkının engellenmesi, eğitimde fırsat eşitliğini engelleme iddiasıyla ; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Kırıkkale Hamza Aygün ve sınav güvenliğini sağlamayan, sınavda usulsüzlük yapan, sınava girme hakkını engelleyen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. 

2021 Liseye Geçiş Sınavı'nın (LGS) 6 Haziran 2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Kaya, salgın koşullarında eğitimde fırsat eşitsizliğinin daha da derinleşmesine ve ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin LGS'de büyük bir mağduriyet yaşamasına neden olduğunu vurguladı.

"Kanuna aykırı uygulamalar yapıldı"

Salgının yarattığı mağduriyetler dışında, öğrencileri mağdur eden kanuna aykırı uygulamalar yapıldığını savunan Kaya, şu açıklamalarda bulundu:

“Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün okul müdürlerine, ‘hedefi olmayan öğrencilerin LGS'ye girmesini engelleyin' mesajı göndermiştir. Öğrencilerin ‘hedefi olmayan', ‘hedefi olan', ‘başarılı', ‘başarısız', ‘nitelikli', ‘niteliksiz' kategorilerine ayrılarak LGS'ye girmelerinin engellenmesi suçtur.”

"Telafisi imkansız mağduriyetler yaşandı"

LGS ile muhtarlık seçimlerinin aynı gün yapıldığını ve bu durumun öğrencileri mağdur ettiğini söyleyen Kaya, “Kayseri Melikgazi ilçesine bağlı Alpaslan Mahallesi’nde muhtarlık seçimi Besime Özderici İlkokulu’nda, LGS ise Besime Özderici Ortaokulunda yapılmıştır. Okulların bitişik olması, gürültüden sınav sorularına odaklanamayan öğrencilerin telafisi imkansız mağduriyet yaşamalarına neden olmuştur” dedi.

Ali Demir'i hatırlattı

LGS devam ederken, sınav sorularının kitapçık fotoğraflarının öğrenci velileri ve bazı WhatsApp gruplarında paylaşıldığını öne süren Kaya, “Öğrenci velilerince tarafıma gönderilen kitapçık fotoğraflarında,  İstanbul Beyoğlu Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Bina No: 746922, Salon No:1 bilgisi yer almaktadır. Daha önce de yıllarca sınav sorularının çalındığı, konunun yargı kararıyla da tespit edildiği bilinmektedir. Dönemin ÖSYM Başkanı Ali Demir de 2010-2015 yılları arasında yapılan tüm sınavlarda soruların FETÖ tarafından çalındığını itiraf etmiştir” şeklinde konuştu.

26-27 Haziranda yapılacak YKS'ye girecek gençlerin de soruların çalınacağı endişesi yaşadığını dile getiren Kaya, “Gençler pandemiden kaynaklı derinleşen fırsat eşitsizliğinin gölgesinde YKS'ye hazırlanırken soruların çalınacağı endişesi psikolojilerini daha da bozdu. Gerekli tedbirler alınarak gençlerimiz rahatlatılmalıdır” çağrısında bulundu.


Bilecik’te LGS devam ederken İl Milli Eğitim Şube Müdürü Cuma İvrendi ile eşinin okul bahçesine alınarak sınava giren çocuklarıyla görüştürüldüğünü söyleyen Kaya,  Bilecik Valiliği'nin konuya ilişkin inceleme başlattığını belirtti.


Kaya ayrıca, Sinan Kuzucu Yayınları'nın, LGS'de çıkan sorularla aynı olduğu iddialarının da öğrenci ve öğrenci veliler tarafından dile getirildiğini aktardı.


https://www.ankaramasasi.com/haber/827778/chpli-kayadan-bakan-selcuk-hakkinda-suc-duyurusu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.