Ankara'da yüz yüze eğitimde ilk gün

Geçtiğimiz yıl mart ayında ara verilen yüz yüze eğitim bugün itibari ile başladı. Peki veliler ne düşünüyor ?
Ankara Masası
|
06 Eylül 2021, Pazartesi - 16:51
Ankara'da yüz yüze eğitimde ilk gün

Pandemi nedeni ile 2020 Mart ayında ara verilen yüz yüze eğitim 18 ay sonra yeniden başladı.

Yeni eğitim-öğretim yılında korona tedbirleri ön planda olacak. MEB'in 81 il valiliğine gönderdiği genelgeye göre;

 1. Tüm öğrenciler ve öğretmenler için maske zorunlu olacak .
 2. Aşısız öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecek.
 3. Ders aralarında sınıflar havalandırılacak.
 4. Sınıfta ve bahçede sosyal mesafe kuralları gözetilecek
 5. Okul temizliği sıkılaştırılacak, hijyene azami özen gösterilecek.

Okullarda herhangi bir korona vakasına rastlandığı zaman alınacak tedbirler;

1.Sınıfta ders veren öğretmende Covid-19 pozitif vaka saptanması durumunda

Öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecek. Öğretmenler izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecek. Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak. Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam edecek; aksi durumda ise vaka olarak kabul edilecek. 

2.Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilip 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak. Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek ve maske takmak koşuluyla okula devam edecek. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

3.Öğretmenin okul dışında riskli bir teması var ise 

 Diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilecek, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saat arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

  Peki veliler ne diyor ,kimisi alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu savunurken kimisi ise virüse karşı çaresiz kaldıklarını belirtti .Yeni dönemi korona salgını ile karşılayan çocuklar ise ilk ders heyecanı yaşadı.

   https://www.ankaramasasi.com/haber/995568/ankarada-yuz-yuze-egitimde-ilk-gun
   İlginizi Çekebilir

   Yorumlar (0)

   Yorumunuz İletilmiştir.