Cumhurbaşkanlığı'ndan veri sızıntısı iddialarına yanıt

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemlerinden veri sızıntısı olduğu iddialarını yalanladı.
Murat Saltan
|
04 Ekim 2021, Pazartesi - 22:36
Cumhurbaşkanlığı'ndan veri sızıntısı iddialarına yanıt

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi,  e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri altyapılarından veri sızıntısı olduğu iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye'nin e- Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerde kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır. Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır. Bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir" denildi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/1039173/cumhurbaskanligindan-veri-sizintisi-iddialarina-yanit
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.