Yenimahalle'de ilk çocuk müzesine 'Atatürk Köşesi'

Türkiye’nin ilk çocuk müzesi olma özelliğini taşıyan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’ne konumlandırılan Atatürk Köşesi ve Arkeoloji Alanı açıldı. Açılış kurdelesini Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, kesti.
Ankara Masası
|
12 Kasım 2021, Cuma - 10:42
Yenimahalle'de ilk çocuk müzesine 'Atatürk Köşesi'

Yenimahalle Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve açıldığı günden bu yana 24 binden fazla öğrenciyi ağırlayan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde Atatürk Köşesi ve Arkeoloji Alanı açıldı. 

Y enimahalle’de çocukların donanımlı ve çağın niteliklerine uygun şekilde gelişimi için birçok projenin hayata geçirildiğini söyleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar; çocukların okul hayatında işlediği konularda yardımcı olması, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve hayal gücünün gelişimi için Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne konumlandırdıkları Evrensel Değerler Çocuk Müzesi'ni daha da büyüttüklerini ifade etti.

"Müze; Ankara’nın değil, tüm ülkenin çocuklarına bilimle büyüme fırsatı sunuyor"

"Müzemiz yalnızca Ankara’nın değil tüm ülkenin çocuklarına bilimle büyüme fırsatı sunuyor." diyen Yenimahalle Belediye Başkanı Sekin; çağın eğitim şartlarına uygun şekilde düzenlenen programlar ve eğitimler sayesinde çocukların gelişimine katkı sağladıklarını dile getirdi.

Ulu Önder’in hayatından kesitler sunuluyor

Türkiye'nin ilk çocuk müzesi olma özelliğini taşıyan müzenin Atatürk Köşesi’nde
alana gelen çocukların Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü her yönüyle tanımalarını sağlamak amacıyla yakın tarih hakkında da bilgiler verilecek.

Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nin minik sakinleri Atatürk Köşesi’nde; Gazi Mustafa Kemal'e ait fotoğrafları inceleyip, temsili eşyalar ve maketler sayesinde bilgi edinecek ve sinevizyon alanında Ulu Önder’in hayatından kesitleri izleme imkanı bulacak.

Ayrıca Arkeoloji Alanı ile çocuklar; arkeoloji nedir, arkeoloji bizler için ne anlam ifade eder, arkeoloji bize neleri öğretir, geçmiş ve geleceğimize nasıl ışık tutar gibi sorulara cevap bulacak. Çocuklar özel materyallerle hazırlanmış kum havuzunda ise kazı yaparak geçmişten günümüze arkeolojik kalıntıları öğrenecek.

Etkinlik alanı sayısı 9’a çıkarıldı

Okul grupları tarafından rezervasyon ile gezilen, unutulmaya yüz tutmuş sevgi, saygı, hoşgörü gibi değerlerin çocuklara anlatıldığı müzede çocukların okul eğitimlerini destekleyici çalışmalar ve etkinlikler yapılıyor.

Gün içinde 4 seans halinde eğitimlerin verildiği müzede çocuklar; 09.00, 10.45, 13.15, 15.00 saatlerinde Vahşi Yaşam ve Yardımseverlik, Çevre ve Saygı, Pinokyo ve Doğruluk, Veterinerlik ve Sevgi, Entomoloji ve Birlik, Bilim Merkezi ve Planetaryum, Atatürk Köşesi ve Arkeoloji Alanı’nda kişisel gelişimleri için faydalı etkinliklere katılma fırsatını yakalayacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1114777/yenimahallede-ilk-cocuk-muzesine-ataturk-kosesi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.