Tanju Özcan'dan başkanlara Cumhurbaşkanı adayı olmayın çağrısı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, parti genel başkanlarının Cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiğini vurgularken "​​Başkanların ucube sistemde Cumhurbaşkanı adayı olmaları ve seçilmelerinin, sistemi kalıcı hale getirebileceğinden kaygılıyım." ifadelerini kullandı.
Murat Saltan
|
21 Kasım 2021, Pazar - 16:11
Tanju Özcan'dan başkanlara Cumhurbaşkanı adayı olmayın çağrısı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmalarına dahil oldu.

Özcan dikkat çeken tespitlerde bulunurken, parti genel başkanlarının doğal başbakan adayı olduğunu belirtti.

Parti genel başkanlarının denge-denetim mekanizmasının işlemesinin sağlaması gerektiğini vurgulayan Özcan, başkanların Cumhurbaşkanı seçilmeleri halinde sistemi kalıcı hale getirmelerinden kaygılı olduğunu vurguladı.

Özcan paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı;

Erdoğan döneminin sona ereceği artık netleşmiştir.
Şayet Parlementer Sisteme dönme kanusunda muhalefet samimi ise; hiçbir Siyasal Parti GENEL BAŞKANI Cumhurbaşkan adayı olmamalıdır. Zira, Siyasi Parti Genel Başkanları Parlementer sistemlerin doğal Başbakan adaylarıdır.

Parti Gen. Başkanlarının ucube sistemde CB adayı olmaları ve seçilmelerinin, sistemi kalıcı hale getirebileceğinden kaygılıyım. Parlementer sisteme dönene kadar parti genel başkanları, bakanların kendilerine bağlı olacağı kuvvetli CB yardımcısı olmaları en doğru seçenek olacak.

Böylelikle güçlü CB yardımcısı siyasi parti genel başkanları, denge-denetim mekanizmasını işletilmesini sağlamanın yanı sıra, parlamenter sisteme dönüş garantisinin sigortası da olacaktır.

Bunların yazmamın sebebi, bu ülkeyi çok seven, milletinin menfaatlerini her zaman herşeyin üstünde tutan,4 dönem Milletvekilliği yapan, halende Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan sorumluluk duyan bir T.C. Vatandaşı olarak torunlarımın gözlerine pişmanlıkla bakmamak içindir

https://www.ankaramasasi.com/haber/1130134/tanju-ozcandan-baskanlara-cumhurbaskani-adayi-olmayin-cagrisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.