TOKİ'den sosyal konut projesine başvuranlara "dolandırıcılık" uyarısı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), "İlk Evim İlk İşyerim" sosyal konut projesinde İdarenin ismi kullanılarak sahtekarlık girişiminde bulunulduğunun tespit edildiğini bildirerek telefonla veya şahsen ulaşarak kuralarda öncelik sağlayacaklarını vadeden kişilere itibar edilmemesini istedi.
Ersin Küçükbarak
|
20 Eylül 2022, Salı - 12:40
TOKİ'den sosyal konut projesine başvuranlara "dolandırıcılık" uyarısı

Dolandırıcılar "İlk Evim, İlk İşyerim" projesine başvuru yapanları hedefe koydu.

3, buçuk milyonun üzerinde başvuru olması üzerine fırsatçılar gözünü bu proje sayesinde ev sahibi olmaya çalışanlara çevirdi.

Dolandırıcılar, başvuru sahiplerine ulaşarak para karşılığı kurada öncelik sağlayacakları vaadinde bulundu.

Bunun üzerine konuya ilişkin olarak TOKİ'ye şikayetler gitti.

TOKİ de sosyal medya hesabından vatandaşları uyardı.

İdarenin ismi kullanılarak sahtekarlık ve dolandırıcılık girişimleri belirlendiğine işaret eden TOKİ açıklamasında şöyle denildi:

"İşlemler Halk Bankası ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor"

"İdaremiz tarafından satışa sunulan konutların başvuru toplama, sözleşme imzalama, devir, teslim, tapu vb. işlemlerinin tamamı Halk Bankası ve Ziraat Bankasının yetkili şubeleri aracılığı ile yapılmakta, başka bir banka şubesi ve şahıs hesapları üzerinden işlem yapılmamaktadır."

"Öncelik sağlayacaklarını vadeden, ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir "

" Ayrıca herhangi bir kooperatif veya dernek vasıtasıyla bir talep, ön talep ya da kapora alınarak işlem yapılmamaktadır. Bu sebeple size telefonla veya şahsen ulaşarak kuralarda öncelik sağlayacaklarını vadeden, ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir."

Suç duyurusunda bulunan çağrısı

 "Ayrıca sizinle irtibata geçerek para talebinde bulunulması durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir."

Vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için TOKİ'nin internet sayfası "www.toki.gov.tr", çağrı merkezi 444 86 54, kurumsal sosyal medya hesapları ve yetkili bankalar dışında kimseye itibar etmemeleri, iş ve işlem yapmamaları gerektiği vurgulandı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1790611/tokiden-sosyal-konut-projesine-basvuranlara-dolandiricilik-uyarisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.