Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye tartışması

Bazı Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin Türkiye ve Azerbaycan'a askeri müdahale istemesine tepki gösteren Josep Borrell, böyle bir şeyin söz konusu bile olamayacağını söyledi.
Murat Saltan
|
08 Ekim 2020, Perşembe - 00:33
Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye tartışması
Dağlık Karabağ'daki durum ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar hakkında düzenlenen Avrupa Parlamentosu(AP) Genel Kurulu oturumunda bazı milletvekilleri Türkiye ve Azerbaycan'a karşı harekete geçilmesini istedi.

Milletvekillerinin konuşmasının ardından söz alan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Harekete geçmek' derken kastettiğiniz askeri anlamda harekete geçmekse, bu söz konusu olamaz" dedi.

Borrell, Türkiye'nin Azerbaycan'a destek vermesinden dolay endişeli olduğunu ifade ederken "Azerbaycan Dışişleri Bakanı (Ceyhun Bayramov) ile yaptığım son telefon görüşmesi de oldukça endişe vericiydi. Bir ön şart olarak, Ermenistan, Dağlık Karabağ'dan geri çekilme takvimini kabul edene kadar çatışmanın süreceğini açıkça söyledi. Durum giderek kötüleşiyor." diye konuştu.

"Yapabileceğimizi yapıyoruz"

Birçok milletvekilinin Türkiye ve Azerbaycan'a karşı "harekete geçilmesini" istediğini hatırlatan Borrell, şunları söyledi:

"Hareke geçmek' derken neyi kastediyorsunuz? Yapabileceğimizi yapıyoruz. Ama durumu ele alma şeklimiz bu. AB Konseyi'nin müzakere edilmiş bir çözüm bulunması amacıyla destekleme kararı verdiği AGİT Minsk Grubu Eş Başkanlarını desteklemek için yapabileceğimiz ne varsa yaparız. İki tarafı çatışmayı durdurmaya zorlamak ve Türkiye'ye müdahil olmaya devam etmemesi için baskı uygulamak için (yapabileceğimiz ne varsa yaparız).

"Söz konusu olamaz"

Ama 'harekete geçmek' derken kastettiğiniz askeri anlamda harekete geçmekse, bu söz konusu olamaz. AB olarak diplomatik arenada elimizde bulunan kaynaklarla ne yapabilirsek yapacağız. AB Konseyi'nin karar verdiği üzere aralık ayında, bugünden aralık ayına kadar geçen sürede Türkiye ile ilişkilerde neler olduğunu değerlendireceğiz."
https://www.ankaramasasi.com/haber/231136/avrupa-parlamentosundan-turkiyeye-tartismasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.