Para kazanma değil, ayakta kalma dönemi AVM yatırımcıları ile işletmecileri bir araya geldi

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
17 Haziran 2020 14:43
GÜNCELLEME
27 Kasım 2020 16:00
Para kazanma değil, ayakta kalma dönemi AVM yatırımcıları ile işletmecileri bir araya geldi
HM
Haber Merkezi Editör

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, yeni normalleşme sürecinde alışveriş merkezlerindeki (AVM) ziyaretçi sayılarının azaldığını aktararak işletmelerin kira konusunda destek beklediğini belirtti.

ATO Başkanı Gürsel Baran ile Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM içinde faaliyet gösteren lokanta, kafe ve restoran işletmelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini ele almak üzere bir araya geldi. 

Toplantının açılışında yaptığı konuşmayla Baran, salgın sürecinin tüm kesimlerin dayanışmasıyla aşılacağını bildirdi.

AVM içinde faaliyet gösteren lokanta, kafe ve restoran gibi işletmecilerin başta kira olmak üzere bir dizi sorun yaşadığını belirten Baran, "AVM'lerin de ticari işletme olduğunu ve gelir elde etme zorunluluğunun bulunduğunu biliyoruz. Amacımız bu süreci işletmeler ve çalışanlar açısından en az hasarla atlatmaktır. Ticaret ve istihdamın devamı tüm kesimlerin sorumluluğundadır. Yeni normalleşme sürecinde AVM'lerdeki ziyaretçi sayıları ve buralarda geçirilen süre azaldı. İşletmeler azalan iş hacminin dikkate alınmasını ve kira konusunda destek olunmasını bekliyor” açıklamasında bulundu.

"Dönem para kazanma dönemi değil, ayakta kalma dönemi"

AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ise konuşmasında, Türkiye'de 436 AVM bulunduğunu, dernek olarak tavsiye niteliğinde kararlar alabildiklerini ifade etti. 

Buna karşın farklı uygulamalar olsa da AYD'nin tavsiye kararlarına uyulduğunu vurgulayan Altaş, Mart ayı ortasından 11 Mayıs'a kadar kira yükünü AVM'lerin omuzladığını, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları için de değişen oranlarda kira indirimi yapıldığını aktardı. Salgının AVM yatırımcılarını da etkilediğine dikkati çeken Altaş, "Dönem para kazanma dönemi değil, ayakta kalma dönemi. Bugüne kadar gerçekleşen uygulamalarda AVM'ler ülke ekonomisi için elini taşın altına koydu, koymaya da devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.