Ankara'daki casusluk soruşturmasında yeni gözaltılar

Savunma sanayi projelerini yabancı firmalara aktaranlara yönelik operasyonda 6 kişi daha gözaltına alındı.
Can Güvenir
|
27 Nisan 2021, Salı - 10:38
Ankara'daki casusluk soruşturmasında yeni gözaltılar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, 27 Ocak'ta başlatılan casusluk soruşturmasında ikinci dalga başladı. 

"Devletin gizli kalması gereken bilgilerini temin ve askeri casusluk" suçlarından yakalanan 2'si emekli albay, 1'i emekli astsubay, 1'i sivil 4 kişilerden ele geçirilen dijital veriler, Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinde görevli uzman polislerden oluşan analiz ekiplerince incelendi.

Elde edilen veriler ve mesaj trafiklerini tek tek ele alan özel ekip, "çok gizli" olduğu değerlendirilen çok sayıda mesajlaşmayı deşifre etti.

Stratejik bilgilerin gizlilik derecesinin tespiti için komisyon kuruldu

Mesaj trafiklerinden elde edilen askeri ve stratejik bilgilerin gizlilik derecesini tespit etmek üzere TEM Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı ile Başsavcılığın koordinesinde bir komisyon kuruldu. Komisyon, "devletin gizli kalması gereken bilgilerinin zanlılar tarafından yabancı menşeli şirketlere aktarıldığını" teyit etti.

Ocak ayında yakalanan zanlıların ifadeleri ve komisyon raporları doğrultusunda genişletilen delillendirme çalışmaları sonrası operasyonlara devam edildi.

Bu kapsamda haklarında gözaltı kararı verilen 2'si Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanı, 1'i emekli albay, 1'i muvazzaf albay, 1'i muvazzaf yarbay, 1'i muvazzaf binbaşı, 3'ü özel sektör çalışanı olmak üzere 9 şüpheliden 6'sı gözaltına alındı.

Haklarında gözaltı kararı çıkarılan diğer zanlıların yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/736029/ankaradaki-casusluk-sorusturmasinda-yeni-gozaltilar
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.