Gültekin Uysal, Süleyman Soylu'nun partiden ihraç sürecini anlattı

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun partiden ihracıyla ilgili "Sayın Soylu zaman zaman iktidarın FETÖ dediğimiz yapının da operasyonel kiralama yöntemiyle farklı farklı siyasi geleneklerden toplumsal meşruiyetlerini artırmak için o propaganda sürecinde yer aldı" ifadelerini kullandı.
Murat Saltan
|
12 Mayıs 2022, Perşembe - 10:41
Gültekin Uysal, Süleyman Soylu'nun partiden ihraç sürecini anlattı

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 2010 yılında Demokrat Parti'den ihraç sürecine ilişkin Halk TV'de yayınlanan Sözüm Var programında açıklamalarda bulundu.

Uysal, Soylu'nun 'FETÖ' gerekçesiyle Demokrat Parti'den ihraç edilip edilmediği sorusuna "Sayın Soylu 2010 yılıydı zannederim. Sayın Cindoruk'un genel başkan olduğu dönemde böyle bir süreç işledi. Biz o referandumun karşısındaydık. Sayın Soylu zaman zaman iktidarın FETÖ dediğimiz yapının da operasyonel kiralama yöntemiyle farklı farklı siyasi geleneklerden toplumsal meşruiyetlerini propaganda güçlerini artırmak için o propaganda sürecinde yer aldı." diye yanıt verdi.

Uysal, daha sonraki süreçte Soylu'nun AK Parti'ye katıldığını sözlerine ekledi.

Soylu ne demişti?

12 Eylül 2010’da yapılan referandumda o dönem partisinin “hayır” oyu kararına uymayan Soylu, durumun “hukuksuz” olduğunu dile getirmişti.

Soylu, şunları söylemişti:

"Despotik darbeci mantığı reddettiğim için 'evet' diyorum. Yıllarca bu ülkeyi bu anlayışla idare ettiler. Benden olmayanı ötekileştirme anlayışını benimsediler. 12 Eylül 2010'da beni partiden ihraç eden zihniyet tasfiye edilecektir. Anlıyorum ki bu hayır misyonunun kurucu babası malum sokağında rahat etmiştir. Bir parti tüzüğünü yazmayı dahi beceremeyen ve defalarca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan ihtar alan anlayış beni ihraç etmiştir. 12 Eylül'den sonra da 27 Mayıs'ın zihni takibini gerçekleştiren bu anlayıştan hesap sorulacaktır."

http://www.ankaramasasi.com/haber/1494430/gultekin-uysal-suleyman-soylunun-partiden-ihrac-surecini-anlatti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.