ABD: Türkiye'nin kendini her türlü savunma hakkı var

Beyaz Saray, Türkiye'nin güney sınırında "terör tehdidiyle" karşı karşıya olduğunu ve kendini her türlü savunma hakkı bulunduğunu açıkladı.
Editör
|
22 Kasım 2022, Salı - 19:08
ABD: Türkiye'nin kendini her türlü savunma hakkı var

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Türkiye'nin güney sınırında "meşru terör tehdidi"yle karşı karşıya olduğunu ve kendini her türlü savunma hakkı bulunduğunu açıkladı.

Kirby, Zoom üzerinden yaptığı brifingde Beyaz Saray muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Suriye sınırındaki gelişmeleri değerlendiren Kirby, "Türkiye, özellikle güneyinde meşru terör tehdidi nedeniyle muzdarip olmayı sürdürüyor. Tabii ki her türlü kendilerini ve vatandaşlarını savunma hakları var." ifadesini kullandı.

Kirby, bölgedeki gelişmelerde kendilerini endişelendiren noktanın ise "SDG" adını verdikleri YPG/PKK'nın "DEAŞ ile mücadelesi" olduğunu belirterek, "Bölgedeki bir operasyon, ortağımız SDG'nin DEAŞ ile mücadele kabiliyetlerini kısıtlayabilir. SDG ile bunun için ortaklık yapıyoruz ve DEAŞ üzerinde baskıyı devam ettirmek istiyoruz." dedi.

Dün de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye’nin kendini savunma hakkı var!" demiş; İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, "Türkiye'nin teröre karşı kendisini savunma hakkı bulunuyor." ifadelerini kullanmıştı. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christopher Burger ise, "İstanbul saldırısının PKK ile ilişkili olduğu delilleri çok ciddiye alıyoruz. Türkiye, Suriye'ye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği operasyonla meşru müdafaa hakkını kullandı." diye konuşurken, HDP "Hava saldırıları derhal durdurulmalıdır" açıklamasında bulunmuştu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1949608/abd-turkiyenin-kendini-her-turlu-savunma-hakki-var
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.