ABD Ordusu satın aldığı internet verileriyle operasyon yapıyor

ABD ordusunun bazı uygulamalardan topladığı verilerle SİHA saldırısı düzenlediği ortaya çıktı.
Büşra Bayrak
|
17 Kasım 2020, Salı - 16:27
ABD Ordusu satın aldığı internet verileriyle operasyon yapıyor

ABD’nin, uygulama geliştirici şirketler üzerinden veri satın aldığı öne sürüldü.

Amerikan ordusu, milyonlarca kez indirilen telefon uygulamaları üzerinden insanların ayrıntılı hareket verilerine ulaştı.

Konum verilerini elde ettiler

Vice haber sitesinin haberine göre teknoloji birimi Motherboard, kamuya açık kayıtlar, uygulama geliştiricilerle yapılan görüşmeler ve teknik analizler yoluyla ABD ordusunun, konum verilerini elde etmek için Babel Street ve X-Mode adlı iki ayrı şirket üzerinden veri akışı sağladığını ortaya çıkardı.

Haberde; terörle mücadele, kontrgerilla ve keşif faaliyetleriyle görevli ABD Özel Harekat Komutanlığı’nın (USSOCOM), denizaşırı özel kuvvet operasyonlarına yardımcı olmak için Babel Street’e ait uygulama Konum (Locate) X'e erişimi satın aldığı kaydedildi.

ABD Ordusu veri satın almayı doğruladı

USSOCOM sözcüsü Tim Hawkins’in Locate X'ten veri satın alma işlemini doğruladığı belirtilen haberde, "Yazılıma erişimimiz denizaşırı özel operasyon kuvvetleri görev gereksinimlerini desteklemek için kullanılıyor." ifadelerine yer verildi.

Haberde, Gümrük ve Sınır Muhafaza (CBP) ile Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) birimlerinin de Locate X kullandığı iddia edildi.

Veri akışını sağlayan diğer kaynak şirket X-Mode’un da, konum bilgilerini doğrudan telefon uygulamalarından aldığı ve orduyla bağlantısı bulunan diğer aracı kurumlara sattığı dile getirildi.

"Muslim Pro" ve "Kuran" verileri de satın alınmış

Haberde, veri satışı yapan telefon uygulamaları arasında namaz vakitleri başta olmak üzere günlük dini ihtiyaçlar için kullanılan "Muslim Pro" ve "Kuran" gibi uygulamaların da yer aldığına vurgu yapıldı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/371443/abd-ordusu-satin-aldigi-internet-verileriyle-operasyon-yapiyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.