Erdoğan mitingde “PKK ve HDP’nin Millet İttifakı’na desteği” videosu izletti

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ Çerkezköy'de düzenlenen mitingde PKK ve HDP’nin Millet İttifakı’na verdiği desteği ve PKK’nın beklentilerini anlatan bir video izletti. Sahneye eşi Emine Erdoğan ile çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cengiz Kurtoğlu'nun "Duyanlara Duymayanlara" şarkısına eşlik etti.


MP
Mevlüt Peker Editör
YAYINLAMA
08 Mayıs 2023 20:53
GÜNCELLEME
08 Mayıs 2023 21:05
Erdoğan mitingde “PKK ve HDP’nin Millet İttifakı’na desteği” videosu izletti
MP
Mevlüt Peker Editör

Kırklareli mitinginde 20.000, Edirne mitinginde 25.000 katılım olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ mitingine katılım sayısının 75.000 olduğu bilgisini aldığını belirterek, "Rabbim de Tekirdağ'ın yüzünü güldürsün. Maşallah. Nedir bu ihtişam? Bugün Tekirdağ bir başka, bambaşka. Şimdi aldığım rakam 75 bin. Bu ne demektir? Pazar gününe gümbür gümbür..." dedi.

Vatandaşların taşıdığı "Uzun adam ölümüne", "Seni Abdülhamit Han yalnızlığına bırakmayacağız", "Hoş geldin beaa", "Togg'suz yol, sensiz memleket olmaz Reis", "14 Mayıs gün say, bay bay Kemal bay bay" ve "AK kadınlar saraya" yazılı pankartları tek tek okuyan Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Esasen Tekirdağ'a daha erken gelip, yatırım tutarı 9 milyar lirayı bulan yüzlerce eserle hizmetin toplu açılışını yapmayı planlıyorduk. Ancak nasip bugüneymiş. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, geniş bir yelpazedeki bu yatırımların şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah 14 Mayıs'tan sonra ilk fırsatta gelip hem bu açılışları yapacak hem de sizin desteğiniz için teşekkürlerimizi sunacağız."

"(Yabancı) Dergilerle Erdoğan'a saldırmak işi çözmez"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Takirdağlılara sorduğu "Dün İstanbul'u gördünüzt mü?" sorusuna "evet" cevabını alınca, "1 milyon 700 bin. Dile kolay, İstanbul kükrerse dünya kükrer. Bu Batı alışacak, öyle dergilerle mergilerle Erdoğan'a saldırmak işi çözmez. İşte burası, işi burası çözer." dedi.


Vatandaşlara sorduğu "Pazar günü mutlaka sandık başına gidiyor muyuz?", "Pazar günü sandıkları patlatıyor muyuz?", "Pazar günü 'Türkiye Yüzyılı'nın müjdesini tüm dünyaya duyuruyor muyuz?", "Pazar günü Türkiye Yüzyılı için doğru adımlarla yola devam diyor muyuz?" sorularına tek tek "evet" cevabını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Sadece kendimizin sandık başına gidip oyunu kullanması yeterli değil. Çevremizdeki akrabalarımızdan, arkadaşlarımızdan, eşimizden, dostumuzdan, hala kafası karışık en az bir kişiyi daha ikna edip desteğini almanız şart. Ayrıca telefon rehberinizi karıştırıp, nazınızın geçeceği kim varsa arayıp 14 Mayıs'ın önemini anlatmanız ve gönlünü kazanmanız gerekiyor. Sadece şu meydandaki sizler bunu yaptığınızda emin olun Tekirdağ'da eşine benzerine rastlanmadık bir neticeye ulaşırız."

“Sandıktaki hatanın bedelini çocuklarımız ödeyecek”

Hayatta her hatanın bir bedelinin olduğunu söyleyen Erdoğan, "Ama sandıktaki hatanın bedelini kendimizle birlikte çocuklarımızın da ödeyeceğini unutmamalıyız. Karşımızda kurulan kendi deyimleriyle kumar masasının halini görüyorsunuz. 'Cumhuriyet'le yaşıtım.' diyen CHP, Cumhuriyet'le hesaplaşma naraları atanlara devleti teslim etmeye çalışıyor. Gazi Mustafa Kemal'i ağızlarından düşürmeyenler, kendilerine en ağır hakaretleri savuranları baş tacı ediyor. Şehitlerimizin kanlarıyla, gazilerimizin fedakarlıklarıyla sağladığımız güvenliğimiz, terör örgütlerinin insafına bırakılıyor. Ülkemize binbir emekle kazandırdığımız eserleri yıkma, hizmetleri çökertme, milli değerlerimizi yabancılara peşkeş çekme sözü veriliyor." diye konuştu.

Bir Tekirdağ türküsündeki, "Bahçelerde börülce, oynar gelin görümce. Oynasınlar bakalım, bir araya gelince." dizelerini anımsatan Recep Tayyip Erdoğan, "Bunlar da artık 7'si mi, 9'u mu, 11'i mi, kaç taneyseler bir araya gelmişler, ülkenin ve milletin kaderi üzerine kumar oynuyorlar. Kendileri söylüyor, 'Ben kumar masasında olmam.' diyor. Niye duruyorsun orada? Madem kumar masası da niye duruyorsun. 'Biz noter masası da değiliz.' Niye oradasın? Ne oldu? Tekrar döndü dolaştı, aynı masaya geldi. Oynasınlar bakalım. Milletim de bunlara 14 Mayıs'ta sandıkta kendi oyununu oynayacak." şeklinde konuştu.

Video izletti, "Bay bay Kemal, bu teröristlerle beraber yürüyor" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi gelin, bay bay Kemal ve avanesinin gerçek yüzlerine şöyle bir göz atalım." diyerek, muhalefetin konuşmalarından kesitlerin bulunduğu videoyu Tekirdağlılara izletti.

Görüntüde, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile geçmişte programına katıldığı merhum Savaş Ay'ın hastaneler ve SSK konusundaki diyaloğu gösterildiği sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savaş Ay da görüyorsunuz işte, bay bay Kemal'le rahmetli dalgasını geçiyor." ifadelerini kullandı.

Geçmişte Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranıyla ilgili bir açıklamasının videoda gösterilmesi üzerine Erdoğan, "Yüzde 40 oy almazsam istifa ederim demişti. Hala edecek." dedi.

Videoda, Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Hiçbir işçinin işine son vermeyeceğiz. Namus sözü veriyorum." sözüne karşı Erdoğan, "İnanıyor musunuz? 'Namus sözü' diyor. Gerçekten bu namusunda durdu mu?" sorusunu sordu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP ile yaptığı görüşmeye ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın "Kullanacağımız oyumuz Kemal Kılıçdaroğlu'na." ifadesinin videoda görüldüğü sırada ise "İşte görüyorsunuz, bay bay Kemal bu teröristlerle birlikte yürüyor." değerlendirmesini yaptı.

Yeşil Sol Parti Ağrı milletvekili adayı Sırrı Sakık'ın "Siz Mustafa Kemal'in askeri değil generali olsanız ne yazar, it sürüleri." ifadelerinin yer aldığı görüntülere ise Erdoğan, "Görüyor musun? Ağza bak, ağza bak. Millete söylediği ifadelere bak. İşte PKK'lı bu." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekirdağlılara, "İşte bunlara 14 Mayıs'ta gereken dersi vermeniz, vermemiz lazım." şeklinde seslendi.

Görüntüde, bölücü terör örgütü PKK mensubu teröristlerin bulunduğu "Terör Arananlar" listesinin görüldüğü esnada Erdoğan, "Buyurun bunlar da terör örgütünün başları." dedi.

"İşte bunlar böyle hain!"

Videoda 15 Temmuz darbe girişimi görüntülerine geçildiğinde Erdoğan, "15 Temmuz gecesi, bunlar beni ve ailemi öldürmeye geldiler. Gece saat 11.00'de Kılıçdaroğlu, havalimanına iniyor. Oradan Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine gidiyor. Biz ondan 1,5 saat sonra geliyoruz. Eşim, kızım, damadım hep birlikte havaalanına gidiyoruz. Bu da Bakırköy Belediye Başkanı'nın evinden kahvesini yudumlayarak bizim ölüm saatimizi bekliyor." açıklamasında bulundu.

"Bay bay Kemal, Allah'ın hükmü gerçekleşmeden hiçbir şeye adım atamazsın. Hüküm nedir?" dedikten sonra Al-i İmran Suresi'nin 54. ayetini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bütün tuzakların üstünde en büyük tuzak Allah'ın tuzağıdır. O saat gelmeden bir an ne ileri, bir an ne geri. Ama bunu bilmiyor, cahil. Ondan sonra da diyor, 'Haberim olsaydı ben de beklerdim.' Ya on binlerce insan orada bekliyor da bütün onları gördün. Tankların arasından sıyırarak, Bakırköy Belediye Başkanının evine gittin. Bunlar böyle hain. Onun için 14 Mayıs tüm Türkiye'de bir dönüm noktası." şeklinde konuştu.

Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"İşte az önce Kandil'i gördünüz. Onların temsilcilerini gördünüz. Kandil'dekinin imanı var mı? Bunların ezanı var mı? Ya bunlar Diyarbakır annelerinin çocuklarını dağa kaçıranlar değil mi? Onları taciz edenler değil mi? O Diyarbakır annelerinin gözyaşları, bay bay Kemal, ne olacak? İşte bu Selo, şimdi Diyarbakır'da yatıyor. O da ne yaptı, benim 51 Kürt vatandaşımın maalesef kanına girdi."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bütün bunların hesabı 14 Mayıs'ta sorulmalı mı? Onun için hafta sonuna kadar çok çalışmalı mıyız?" sorusunu sorduğu Tekirdağlı vatandaşlardan "Evet." cevabını aldı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.