Borsa caiz mi diyanet

Bir çok insan tarafından merak edilen borsa caiz mi sorusu çok merak ediliyor ve araştırılıyor. Peki borsa caiz mi ? İşte yanıtı...
Ebru Edem
|
15 Eylül 2023, Cuma - 22:01
Borsa caiz mi diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı, borsadaki işlemlere yönelik verdiği fetvada, borsanın temel işlevinin, şirketlerin hisse senetlerini satarak sermaye elde etmesi ve bu sermayeyi yatırıma dönüştürmesi olduğunu belirtmiştir. Bu işlev, İslam'ın ticareti teşvik eden hükümlerine uygundur.

Ancak, Diyanet İşleri Başkanlığı, borsadaki bazı işlemlerin faiz yasağı ile çelişebileceğine dikkat çekmiştir. Örneğin, açığa satış işlemi, sahip olunmayan hisselerin satılmasını içerdiği için faize benzemektedir. Ayrıca, borsada spekülasyon yapmak, piyasayı manipüle etmek ve haksız kazanç elde etmek amacıyla yapılıyorsa, bu da İslam'a aykırıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, borsada işlem yapmanın caiz olup olmadığına karar verirken, aşağıdaki hususlara dikkat edilmesini tavsiye etmektedir:

 • Borsada işlem yapan şirketlerin, İslam'a aykırı faaliyetlerde bulunmaması gerekir.
 • Borsada işlem yapan kişilerin, borsanın temel işlevine uygun olarak, şirketlerin sermaye elde etmesine ve bu sermayenin yatırıma dönüştürülmesine katkı sağlaması gerekir.
 • Borsada işlem yapan kişilerin, borsanın riskli bir yatırım aracı olduğunun farkında olması ve buna göre hareket etmesi gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu fetvası doğrultusunda, borsada işlem yapmanın caiz olup olmadığı, yapılan işleme ve işlemin amacına göre değişmektedir. Eğer borsada yapılan işlem, İslam'a aykırı faaliyetlerde bulunan bir şirkete veya faiz yasağına aykırı bir şekilde yapılıyorsa, bu işlem caiz değildir. Ancak, borsada yapılan işlem, İslam'a aykırı faaliyetlerde bulunmayan bir şirkete ve faiz yasağına uygun bir şekilde yapılıyorsa, bu işlem caizdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu fetvasına ek olarak, bazı İslami finans kurumları, borsada işlem yapmak isteyen Müslümanlar için İslami borsa endeksleri ve yatırım fonları sunmaktadır. Bu endeksler ve fonlar, faiz yasağına uygun olarak yapılan borsa işlemlerini içermektedir.


  http://www.ankaramasasi.com/haber/2099570/borsa-caiz-mi-diyanet
  İlginizi Çekebilir

  Yorumlar (0)

  Yorumunuz İletilmiştir.